W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej odbyły się uroczystości odpustowe, które poprzedziła prezentacja Znaczka Pocztowego Panny Mrzygłodzkiej, który z inicjatywy Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej ukazał się w cyklu filatelistycznym „Polskie Madonny”, wydawanym przez Pocztę Polską. Wydarzenie to wpisuje się w obchodzoną w tym roku 650-rocznicę powstania parafii w Myszkowie Mrzygłodzie.
Parafia Mrzygłodzka swymi korzeniami sięga połowy XIV w., po raz pierwszy wspomina o niej w 1475 r. Jan Długosz. O obrazie Matki Bożej Różańcowej, znajdującym się w ołtarzu głównym kościoła, czytamy natomiast po raz pierwszy w dokumencie konsekracyjnym z 1662 r. Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Mrzygłodzie obchodzi w tym roku jubileusz 650-lecia powstania, na co zwracała uwagę Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
- Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie Mrzygłodzie obchodzi w tym roku Jubileusz 650-lecia powstania. To ważne wydarzenie nie tylko dla Mieszkańców Mrzygłodu, ale i czcicieli Różańca Świętego, którzy od wieków pielgrzymują do tronu Mrzygłodzkiej Madonny. Sanktuarium NMP Mrzygłodzkiej zajmuje bowiem szczególne miejsce w sercach Mrzygłodzian i Pielgrzymów – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, inicjatorka emisji znaczka pocztowego z wizerunkiem Mrzygłodzkiej Madonny.
Mrzygłód jest jednym z pierwszych miejsc na Ziemi Myszkowskiej, gdzie zaczął się szerzyć kult Matki Bożej Różańcowej. Obecny obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej powstał w 1804 r. i zastąpił wcześniejszy otoczony kultem obraz Matki Boskiej Różańcowej, zniszczony prawdopodobnie w czasie pożaru. Obraz namalowany jest na płótnie obciągniętym na deskach i przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. To tak zwany typ Hodegetrii – wskazującej drogę. Dla mieszkańców Mrzygłodu i okolic, ale także dla wszystkich wiernych pątników, którzy od lat pielgrzymują do Matki Bożej Mrzygłodzkiej, cudowny obraz z kościoła NMP Różańcowej jest arcyważny.
- Jestem przekonana, że znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest nie tylko godną formą upamiętnienia Jubileuszu 650-lecia Parafii, ale także symboliczną formą podziękowania dla Księży, Parafian, Pielgrzymów za troskę, jaką otaczają Sanktuarium – podkreślała Europoseł Jadwiga Wiśniewska, zwracając jednocześnie uwagę, że to nie jedyna dobra wiadomość, jaka płynie do Mrzygłodzkiej Parafii. W rozstrzygniętej niedawno edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytów, na prace konserwatorskie i restauratorskie, Mrzygłodzkie Sanktuarium otrzymało dotację w wysokości 508 500 zł, co pozwoli wykonać niezbędne prace i zachować Parafialny Kościół dla przyszłym pokoleń – dodawała Wiśniewska.