18 listopada 2019 r. podczas posiedzenia Komisji FEMM odbyło się wysłuchanie z okazji zbliżającego się w 25 listopada Międzynarodowego Dnia przeciwko Przemocy wobec Kobiet. Głównym tematem była Przemoc wobec kobiet: stan obecny w państwach członkowskich i wymiana najlepszych praktyk. Podczas posiedzenia nawiązywano do Konwencji Stambulskiej (Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej). O jej negatywnych skutkach, pisaliśmy wcześniej tutaj i tutaj.
Posiedzenie zostało podzielone na dwie sesje, która to pierwsza sesja dotyczyła Międzynarodowych instrumentów prawnych w zakresie zwalczania przemocy wobec kobiet. Głos nzabrały: dr Marceline Naudi, Przewodnicząca GREVIO (Grupy Ekspertów ds. zwalczania przemocy przeciwko przemocy wobec kobiet i przemocy domowej), Joanna Maycock, Sekretarz Generalny ds. Europejskiego Lobby Kobiet, a także Genoveva Tisheva, członek CEDAW (Komisji ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet).
Dr Marceline Naudi nawiązując do Konwencji Stambulskiej wskazała, że Konwencja ta jest narzędziem, która pomaga zwalczać takie zachowania jak przemoc seksualna, czy jest narzędziem dla ochrony życia reprodukcyjnego (w powszechnym znaczeniu sformułowanie to oznacza aborcję). Druga mówczyni Joanna Maycock nadmieniła, że głównym celem przemocy wobec kobiet jest stłumienie ich głosu, a od Parlamentu Europejskiego wymaga konkretnych działań państw członkowskich UE, ukrócenia przemocy wobec kobiet i równości między kobietami i mężczyznami. Natomiast Genoveva Tisheva wskazała na procedury stosowane przez CEDAW w ramach Protokołu Fakultatywnego CEDAW z grudnia 2000 r.
Program oraz więcej informacji o wysłuchaniu można znaleźć tytaj:
https://www.europarl.europa.eu/committees/en/femm/events-hearings.html?id=20191031CHE06421