Strasburg, 19 kwietnia 2023 r.
17 marca 2023 r. Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i Marii Alekseyevny Lwowa-Belowej, rosyjskiej komisarza ds. praw dziecka. Są oni oskarżeni o „przestępstwo wojenne polegające na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) i nielegalne przemieszczenia ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”. Według MTK istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że prezydent Putin „dopuścił się działań bezpośrednio, wspólnie z innymi i/lub za pośrednictwem innych osób”, lub że nie zdołał właściwie kontrolować „cywilnych i wojskowych podwładnych, którzy popełnili czyny lub zezwolili na ich wykonanie, i którzy byli pod jego skuteczną władzą i kontrolą, zgodnie z najwyższą odpowiedzialnością”.
Od początku pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebrano dowody na temat międzynarodowych zbrodni popełnionych przeciwko ukraińskim dzieciom. Wiele raportów stwierdza, że Rosja narusza zobowiązania określone w międzynarodowych konwencjach i instrumentach, których Rosja jest stroną, a także zwyczajowe prawo międzynarodowe. Od początku inwazji kobiety i dzieci, zostały nieproporcjonalnie dotknięte przez konflikt. Organizacje międzynarodowe, podmioty instytucjonalne i organizacje społeczeństwa obywatelskiego wielokrotnie ostrzegały przed ogromnym zagrożeniami przed, którymi stają ukraińskie dzieci, w tym między innymi przed handlem ludźmi, wykorzystywaniem seksualnym, uprowadzeniami i nielegalną adopcją.
13 kwietnia 2023 r., w raporcie Children of War, poinformowano, że 19384 dzieci zostało deportowanych, a tylko 361 powróciło na Ukrainę. Wiadomo, że 468 zmarło.
Ukraińskie dzieci, które trafiają do Rosji, to najczęściej wychowankowie domów dziecka i sieroty wojenne. Są to także dzieci, odbierane rodzicom, którzy zostali zatrzymani przez rosyjskie władze okupacyjne. Wywożone dzieci są poddawane są rusyfikacji. Zabrania się im mówienia po ukraińsku i karmi rosyjską propagandą.
Żródło EPRS
Więcej nt. nielegalnych deportacji ukraińskich dzieci można przeczytać w opracowaniu Parlamentu Europejskiego Briefing EPRS