Wczoraj, 15.10.2014, w Stałym Przedstawicielstwie Polski w Brukseli odbyło się spotkanie z udziałem europoseł Jadwigi Wiśniewskiej dotyczące gazu łupkowego. Organizatorami spotkania były: Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Ministerstwo Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.
W ostatnim czasie odkryto znaczne pokładu gazu z łupów na terenie Polski. Jego eksploatacja z pewnością wpłynęłaby na poprawę sytuacji energetycznej w Polsce i pozwoliła na zmniejszenie zależności energetycznej od innych państw. Ponadto w wyniku "efektu kuli śnieżnej" w regionach wydobycia, spodziewać by się można znacznej poprawy gospodarczej oraz wzrostu zatrudnienia zwłaszcza w sektorze przemysłowym.
Wokół tematyki gazu łupkowego w powstało wiele mitów, przede wszystkim ze strony przeciwników jego wydobycia. Ich główne argumenty dotyczą zagrożeń dla środowiska naturalnego i rzekomego niebezpieczeństwa związanego z technologią wydobywania gazu - szczelinowania.
Prelegenci spotkania z Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawili informacje na temat szacowanych pokładów gazu w Polsce, umiejscowienia złóż oraz szczegółowo zobrazowali i omówili cały proces wydobycia i cykl życia szybu wydobywczego. Według badań szacunkowych Polska posiada rzeczywiście bardzo duży potencjał łupkowy.
Najważniejsze wątpliwości i mity związane z zanieczyszczaniem środowiska podczas wydobywania gazu zostały szeroko omówione i obalone przez referentów z Ministerstwa Środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Z kolei Dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych przedstawił stan prac, aspekty prawne oraz działania resortu środowiska.
Z uwagi na kluczową dla dobra Polski sprawę, Pani Poseł zaproponowała ściślejszą współpracę ponad podziałami partyjnymi Ministerstwa Środowiska oraz organizatorów spotkania z polskimi europosłami.
Zapraszamy do obejrzenia filmu, który w przystępny sposób przybliża proces wydobycia gazu łupkowego.