Bruksela, 17 listopada 2023r.
9 października 2023 roku rozpoczęłam 6-tygodniowy staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli, na który zostałam zaproszona przez Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską. Jestem doktorantką na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz absolwentką dziennikarstwa i zarządzania w nowych mediach. Od kilku lat bardzo interesuję się polityką, dyplomacją i działalnością organizacji międzynarodowych, dlatego udział w stażu był dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Po rozpoczęciu studiów marzyłam, by móc zobaczyć, jak funkcjonuje jedna z największych instytucji unijnych. Będąc na stażu miałam okazję uczestniczyć w komisjach, w których pracuje Pani Europoseł takich jak: LIBE, FEMM i ENVI, z których przygotowywałam notatki i sprawozdania. Zajmowałam się także tłumaczeniem tekstów oraz tworzeniem materiałów na media społecznościowe. Poza tym miałam okazję pomagać przy organizacji wizyty uczniów z Liceum Słowackiego z Częstochowy, którzy w ramach wycieczki do krajów Beneluxu na zaproszenie Pani Europoseł odwiedzili Parlament Europejski w Brukseli. Dowiedziałam się również na czym polega praca asystenta europosła, jak wyszukiwać dokumentów ze spotkań komisji, czy jak działa wewnętrzna poczta do przesyłania korespondencji.
Podczas odbywania stażu mieszkałam we wspólnocie La Viale Europe, prowadzonej przez ojców Jezuitów. Moim zdaniem jest to najlepsze miejsce do mieszkania, jakie zaproponowała mi Pani Europoseł, ponieważ mieści się ono niemalże naprzeciwko Europarlamentu. Mieliśmy tam wspólne posiłki, modlitwy, spotkania formacyjne, śpiewy i tańce. Mieszka tam ponad 30 młodych ambitnych, ludzi z kilkunastu krajów Europy i świata, którzy studiują, pracują lub odbywają staże w instytucjach unijnych. Dzięki temu, że w wolnym czasie rozmawiałam z nowo poznanymi koleżankami i kolegami mogłam jeszcze lepiej rozwinąć języki obce. Jednego weekendu razem z mieszkańcami La Viale wybraliśmy się do ośrodka agroturystycznego Quartier Gallet, gdzie spędziliśmy piękny czas wśród przyrody. Przez ten okres zawiązały się między nami przyjaźnie, które mam nadzieję, będą trwały przez długi czas. Zarówno w Europarlamencie jak i w La Viale czułam się jak w domu. Mimo dużej ilości obowiązków w biurze zawsze panowała bardzo miła atmosfera, a Pani Europoseł podczas każdej naszej rozmowy okazywała wsparcie i zrozumienie. Na zawsze zapamiętam jej słowa, że jedynie mądrością zdobywa się świat. Dzięki współpracy z Panią Europoseł nabrałam jeszcze więcej pewności siebie i przekonania, że jeśli naprawdę na czymś bardzo mi zależy to jest to możliwe do osiągnięcia.
Mój pobyt w Brukseli miał miejsce, w czasie, gdy Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO) przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów, które są zagrożeniem dla suwerenności Polski i innych państw członkowskich. W ciągu tego czasu miałam okazję śledzić również sprawę odebrania immunitetu czterem polskim europosłom, co jest ewidentnym atakiem na wolność słowa. Będąc w Brukseli wzięłam udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych 15 października w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej. W trakcie kilkudniowej przerwy od prac w Europarlamencie na początku listopada, pojechałam do Paryża, gdzie miałam okazję uczestniczyć w uroczystej mszy świętej z okazji Wszystkich Świętych w polskim kościele na Concorde oraz spotkać się z mieszkającymi tam Polakami. Zwiedziłam również najbardziej znane miejsca, takie jak: muzeum Luvr, wieżę Eiffel, łuk triumfalny, katedrę Notre-Dame, czy Pałac Inwalidów w Paryżu, gdzie znajduje się grób Napoleona.
Pierwszy raz poza granicami kraju świętowałam także 11 listopada. Wzięłam udział w uroczystej mszy świętej za ojczyznę sprawowanej przez Ojców Oblatów w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Brukseli. To był dla mnie bardzo wzruszający moment móc zaśpiewać razem z innymi Polakami pieśń: Boże coś Polskę. W Narodowy Dzień Niepodległości opowiadałam również mieszkańcom La Viale z wielu krajów świata o historii Polski i działaniach, jakie podejmowali politycy, wielcy mężowie stanu w celu przywrócenia wolności i suwerenności. W weekendy razem ze znajomymi z La Viale udało mi się zwiedzić Brukselę, w tym między innymi Królewskie Muzeum Sztuki i Historii oraz Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, urokliwe miasto słynące z diamentów - Antwerpię, a także Amsterdam.
Jestem wdzięczna Pani Europoseł, że dzięki jej zaproszeniu miałam szansę pojechać na sesję plenarną do Strasburga w dniach 16-20 października 2023 i przyjrzeć się jak wyglądają posiedzenia Europarlamentu w tym pięknym francuskim mieście. Wbrew pozorom przejazd kilkuset europosłów i ich asystentów do drugiej siedziby Europarlamentu jest nie lada wyzwaniem logistycznym, ale dzięki dobrej organizacji i doświadczeniu wszystko przebiega bardzo sprawnie i szybko. Byłam pod ogromnym wrażeniem wielkości budynku Parlamentu, dużej liczby korytarzy i pokoi. Najbardziej spodobała mi się oczywiście sala plenarna oraz przejście łącznikiem między dwoma budynkami nad kanałem wodnym.
Każdego dnia podczas stażu miałam przydzielane bardzo ciekawe zadania, takie jak przeglądanie prasy zagranicznej oraz udział w spotkaniach dotyczących spraw, którymi żyje świat, takich jak: wojna na Ukrainie czy konflikt zbrojny w Palestynie. Spośród tych wszystkich spotkań, w których wzięłam udział najbardziej zapamiętałam wizytę ambasadora Izraela przy UE i NATO Haima Regeva. W pamięci zapadło mi również spotkanie dotyczące sprawy Yahaya Sharif-Aminu, nigeryjskiego muzyka, który wniósł skargę do Sądu Najwyższego Nigerii wobec surowego prawa dotyczącego bluźnierstwa obowiązującego w stanie Kano w północnej Nigerii, na mocy którego został skazany na śmierć.
Dzięki przyjazdowi do stolicy Belgii miałam okazję porozmawiać również z innymi europosłami i ich asystentami oraz poznać fantastycznych młodych ludzi. Mój staż w Brukseli był wspaniałym niezapomnianym doświadczeniem, który na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Jestem bardzo wdzięczna Pani Europoseł za tą niepowtarzalną okazję pracy w jej biurze w Brukseli. Obserwując pracę Europarlamentu przekonałam się jakie to jest ważne, by podczas prac komisji czy wystąpień na sesji plenarnej zawsze bronić interesów Polski. Z całego serca dziękuję Pani Europoseł za wszystkie rozmowy, cenne wskazówki i rady, które z całą pewnością wykorzystam w przyszłości. Polecam udział w stażu każdej młodej osobie, która chce się rozwijać i zobaczyć, jak wygląda praca w Parlamencie Europejskim, pod okiem wspaniałej mentorki o wielkim sercu, jaką jest Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Dziękuję również za owocną współpracę asystentce Lilli Szymańskiej oraz stażyście Alanowi Piotrowskiemu. W przyszłości chciałabym pracować w jednej z instytucji międzynarodowych i godnie reprezentować naszą ojczyznę oraz dbać o dobre imię Polski poza granicami kraju. Nie żegnam się ze stolicą Europy, ponieważ mam nadzieję wrócić tutaj niebawem.
Małgorzata Jaroszek (stażystka)