Jednym z punktów, wtorkowego (10.10.2017) posiedzenia komisji Praw Kobiet była ocena pierwszego roku implementacji programu dot. równości płci i uwłasnowolnienia kobiet (Gender Action Plan 2016-2020, GAP). Wysłuchanie było częścią Europejskiego tygodnia działań na rzecz dziewcząt.
Plan działania na rzecz rozwoju płci na lata 2016-2020 stwarza nowe ramy dla działań UE na rzecz równości płci i upodmiotowienia kobiet wobec stosunków zewnętrznych UE. Jego celem jest bardziej skuteczne dostarczanie konkretnych rozwiązań dla dziewcząt i kobiet.
W wymianie poglądów wzięli udział członkowie organizacji UN Women i Plan International. Współsprawozdawcami raportu, dot. implementacji programu, w komisji FEMM i DEVE w PE są Dubravka Suica (PPE, Chorwacja) i Linda McAvan (S&D, Wielka Brytania).
Linda McAvan zwróciła uwagę, że program jest w zbyt wczesnej fazie, aby dokonać jego dogłębnej analizy, jednakże podkreśliła pozytywne aspekty planu GAP oraz wymieniła obszary priorytetowe, na których należy się w szczególności skoncentrować w przyszłości. Są to zwłaszcza przemoc wobec kobiet, edukacja, zdrowie, przedstawicielstwo kobiet w polityce, sytuacja kobiet w strefie konfliktu, migracje. Zwróciła uwagę, iż program jest finansowy z już dostępnych funduszy.
O dyskryminacji kobiet, z krajów poza UE, mówiły reprezentantki: Brazylii, Ugandy i Portugalii. Poruszony został problem małżeństw z nieletnimi w Ugandzie oraz handlu ludźmi. Rola kobiet w Ugandzie jest marginalizowana, postrzegana przedmiotowo i społecznie niedoceniana. Młode dziewczyny stają się źródłem dochodów dla rodziny- gdy zaczynają dojrzewać, rodzice sprzedają je, czerpiąc z tego finansowe korzyści. Zwrócono również uwagę na dysproporcje płac na rynku pracy oraz brak lub niewielki odsetek kobiet na reprezentatywnych stanowiskach.