Od poniedziałku 31.08, po przerwie wakacyjnej komisje Parlamentu wznowiły swoją pracę. Głównym tematem jest przyszłoroczny budżet Unii Europejskiej. Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) odbyło się głosowanie nad opinią w tej sprawie. Poza komisją ENVI w tym tygodniu swoje opinie do projektu budżetu Unii Europejskiej przyjmie 10 komisji parlamentarnych.
Opinie poszczególnych komisji zostaną uwzględnione przez komisję Budżetową (BUDG) przygotowująca raport w sprawie unijnego budżetu na rok 2016. Ostateczne stanowisko Parlamentu zostanie poddane głosowaniu podczas październikowej sesji plenarnej.
W ramach prac komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) w tym tygodniu odbyło się spotkanie sprawozdawców do projektu opinii "W kierunku Światowego Szczytu Humanitarnego: szanse i wyzwania dla działań humanitarnych". Światowy Szczyt Humanitarny zaplanowany jest na maj 2016 r., w Stambule w Turcji. W trakcie jego trwania przedstawione zostaną osiągnięcia pomocy humanitarnej ostatnich dwóch dekad. Szczyt pozwoli na wymianę doświadczeń i praktyk, które były najbardziej skuteczne w podnoszeniu standardu świadczenia pomocy. Bezstronna pomoc najbardziej potrzebującym, czyli kobietom i dzieciom jest wartością zakorzenioną w większości cywilizacji. Wojny, konflikty zbrojne, katastrofy czy klęski żywiołowe szczególnie wpływają na sytuację kobiet, dzieci, które są narażone na akty przemocy i agresji, popadają w skrajne ubóstwo i marginalizację. Pomoc ta jest wyrazem solidarności, ponad granicami, z ludźmi doświadczonymi przez los. Szczyt humanitarny w Stambule będzie szansą na poprawienie sposobu funkcjonowania i efektywności programów pomocy, lepszego wykorzystywania środków i do zaangażowania wielu podmiotów.
Ważnym punktem dzisiejszego dnia (03.09) będzie rozpatrzenie przez Konferencję Przewodniczących prośby Grecji o zaangażowanie się PE w przegląd trzeciego programu pomocowego dla tego kraju, jego wartość to 86 mld euro.
Z kolei w komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) odbędzie się głosowanie nad opinią w sprawie umożliwienia państwom członkowskim ograniczania lub zakazu stosowania genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy na własnym terytorium. Głosowanie w sprawie kontrowersyjnego tematu GMO odbędzie się w przyszły wtorek podczas sesji plenarnej.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia przebiegu prac komisji.