21 listopada 2017 r. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przyjęła projekty dwóch opinii: w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wewnętrznego rynku energii elektrycznej oraz w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej - których europoseł Jadwiga Wiśniewska jest sprawozdawcą cieniem.
Posłowie zagłosowali za utrzymaniem limitu 550gCO2/kWh dla jednostek wytwórczych objętych rynkiem mocy, czyli mechanizmem wsparcia elektrowni konwencjonalnych, które bez tego byłyby nierentowne. Tak wyśrubowane wymogi będą mogły spełnić tylko elektrownie gazowe i na biomasę. Spowoduje to, że elektrownie węglowe zostaną praktycznie wyłączone z dofinansowania. Przyjęte rozwiązanie będzie niekorzystne dla Polski, w której 75% całości zużywanej energii powstaje w zakładach produkujących prąd z węgla. W trakcie głosowania przyjęto również kilka poprawek zaproponowanych przez europoseł Jadwigę Wiśniewską w toku prac nad opiniami. Komisja zgodziła się m.in. z postulatem mówiącym, że wprowadzenie rynków mocy powinno być możliwe wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w państwach członkowskich. Pozwoli to uniknąć dowolności w przyznawaniu pomocy poszczególnym elektrowniom.
Komisja ENVI opracowała opinie na wniosek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Do opinii w sprawie wewnętrznego rynku energii elektrycznej zgłoszono 256, a do opinii w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej zaproponowano 311 poprawek.