17 maja 2017 roku w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wygłosił przemówienie. Jedną z kwestii, jaką poruszył była Sytuacja w Syrii oraz kryzys migracyjny, który wynika z tej sytuacji. Sekretarz Generalny mówił także o roli UE w procesie wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju. Odnośnie wojny w Syrii António Guterres stwierdził, że nie ma w niej wygranych, ponieważ straty są ogromne dla wszystkich. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby uświadomić to obu stronom konfliktu. Jest to ważne dla ONZ jak i UE ze względu na fakt, że sprzeczności interesów w Syrii są minimalne w porównaniu do konsekwencji na skalę międzynarodową.
Sekretarz Generalny ONZ mówił o niepokojącej tendencji wywoływania ataków terrorystycznych. Jako przykład podał bojówkarzy z Nigerii, którzy prowadzą podboje w innych państwach i ściągając przez to niebezpieczeństwo na Nigerię. Poruszył niezwykle ważną tematykę, jaką jest troska o Prawa Człowieka. Zauważył, że Agenda PC traci na rzecz suwerenności poszczególnych państw. Potrzebna jest zatem kompleksowa wizja tychże praw praz szersza koalicja dbająca o ich bezpieczeństwo. Nie można mieć podwójnych standardów, bo Prawa Człowieka są wartością samą w sobie i nie mogą służyć jako karta przetargowa w polityce. Według przedstawiciela organizacji działającej na rzecz pokoju na świecie, politycy muszą mieć zawsze na względzie dobro bliźniego.
Zapewnił, że cele na najbliższy czas to:
-Budowanie polityki tak, aby migracja była wyborem a nie koniecznością.
-Prowadzenie rozmów odnośnie walki z ludźmi zajmującymi się handlem żywym towarem.
Inny temat podjęty podczas przemówienia to Rola UE we wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Z łatwością można dostrzec szerzący się problem głodu oraz zmian klimatycznych. Według Sekretarza Generalnego konieczne jest wdrożenie celów Porozumienia Paryskiego, które pomoże w walce ze zjawiskami szkodzącymi ludziom. Analizując tę kwestie António Guterres powiedział, że ogromne nierówności między państwami są wynikiem globalizacji i rozwoju technicznego. Trzeba zatem zreformować wiele ustaw, by globalizacja była mniej krzywdząca.
Kończąc przemówienie António Guterres stwierdził, że wartości oświecenia są największym wkładem w budowaniu świata tolerancyjnego i pełnego dobrobytu, dlatego wszelkie decyzje należy opierać na racjonalizmie.