341 sesja Intergrupy w dniu 26 października 2017 roku była poświęcona dobrostanowi koni i rozpoczęciu działalności nowej grupy roboczej zajmującej się hodowlą wolną od klatek.
Po raz pierwszy w Intergrupie debatowano na temat dobrostanu osłów mlecznych. Popyt na mleko z osłów, które znane jest z wyjątkowych właściwości, znacznie wzrósł w ciągu ostatniej dekady. To wzbudziło pewne obawy o dobro tych zwierząt. Dr Michela Minero i dr Francesca Dai we współpracy z The Donkey Sanctuary, stworzyli platformę w celu skoordynowania samych zainteresowanych z przedstawicielami władz publicznych, rolnikami, przemysłem i środowiskiem akademickim. Doprowadziło to do opracowania wytycznych dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania zwierzętami w produkcji mleka z osłów.
Nowe wytyczne, które zostały przedstawione podczas spotkania, mają na celu dostarczenie jasnych i pomocnych porad na temat dobrych praktyk w zakresie zarządzania zwierzętami w celu zrównoważonej produkcji mleka z osłów oraz zalecenie praktycznych rozwiązań w celu ich wdrożenia.
Drugi temat debaty przedstawił Roly Owers (dyrektor naczelny World Horse Welfare), który mówił o działaniach podjętych w ostatnich miesiącach w celu podniesienia standardów dobrostanu w europejskim przemyśle hodowli koni i realizacji celów, które zostały przyjęte na początku tego roku. Wyzwaniem na najbliższą przyszłość będzie zapewnienie odpowiedniego uwzględnienia sektora hodowli koni w ramach WPR 2020-2024.
Olga Kikou przedstawiła program prac nowej grupy, której ogólnym celem jest stopniowe wycofywanie i zamykanie klatek w rolnictwie UE oraz proponowanie alternatyw, które są lepiej dostosowane do specyficznych potrzeb gatunków. Co roku w klatkach hodowanych jest do 700 milionów zwierząt gospodarskich w Europie.