Bruksela, 7 listopada 2023r.
Podczas posiedzenia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia odbyła się prezentacja danych Eurofound dotyczących skutków rosnących kosztów życia i energii z uwzględnianiem płci, którą wygłosiła Marie Hylnad – specjalistka ds. badań naukowych w dziale badań nad polityką społeczną z europejskiej fundacji na rzecz poprawy warunków bytowych.
Według danych ONZ wzrost energii w Europie jest największy w obecnym pokoleniu, dlatego też kobiety i ich rodziny są szczególnie narażone na zwiększenie kosztów życia. W ciągu ostatnich kilku lat ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrastały dużo więcej niż koszty towarów i usług. Państwa członkowskie Unii Europejskiej borykają się z problemem ubóstwa energetycznego od wielu lat. Jest to odsetek gospodarstw domowych, które mają zaległości w regulowaniu rachunków za prąd. Wynosi on 1,5% w Holandii, natomiast w Grecji aż 30%. Opóźnienia w opłatach za energię są większe w domach, gdzie na utrzymaniu są dzieci oraz w gospodarstwach, które prowadzą samotne matki wychowujące swoje potomstwo. Wynika to z tego, że kobiety zarabiają mniej za godzinę pracy niż mężczyźni. Niejednokrotnie pracują one na pół etatu lub umowę na czas określony, a przy tym dodatkowo opiekują się dziećmi czy osobami starszymi.
W państwach Unii Europejskiej to kobiety mają statystycznie mniej pieniędzy, co często spowodowane jest samotnym rodzicielstwem. Zmagają się z problemem odpowiedniego ogrzania mieszkania, ponieważ ceny za energię drastycznie wzrastają. Z powodu braku wystarczających środków finansowych często nie są w stanie wyposażyć swojego domu o potrzebne artykuły, czy pojechać na wakacje.
Podczas wymiany poglądów Marie Hylnad wyróżniła kilka potencjalnych obszarów oddziaływania ubóstwa energetycznego, jakimi są: zdrowie psychiczne, stygmatyzacja społeczna czy zadłużenie gospodarstwa domowego. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Eurofound kobiety są bardziej narażone na ten problem, niż mężczyźni. Małżeństwa wychowujące wspólnie dzieci nie odczuwają tak często stygmatyzacji społecznej, natomiast kobiety wychowujące samotnie swoje potomstwo cierpią częściej na odłączenie od społeczeństwa. Rządy poszczególnych państw członkowskich UE w ostatnim czasie podejmowały różne zadania wobec rosnących kosztów życia. Od kwietnia 2020 do 2022 roku w krajach Unii Europejskiej wprowadzono 115 działań osłonowych, by chronić całe rodziny przed wzrostem kosztów energii.
autor: Małgorzata Jaorszek (stażystka)