Na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej w Parlamencie Europejskim w Brukseli z wizytą gościła 96-osobowa grupa mieszkańców województwa śląskiego – uzdolnionej młodzieży, laureatów konkursów wraz z nauczycielami i opiekunami, przedstawicieli Klubów Europejskich, Pań z KGW, sołtysów i wolontariuszy. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w PE. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić zabytki Brukseli. Dotychczas zaproszenie Europoseł Wiśniewskiej przyjęło blisko 800 osób.
Podczas pierwszego w tym roku wyjazdu studyjnego w Parlamencie Europejskim odwiedziła mnie 96-osobowa grupa mieszkańców województwa śląskiego. Zaproszenie przyjęła uzdolniona młodzież, laureaci organizowanego przeze mnie od 14 lat Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który w tym roku zorganizowałam już po raz ósmy – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
W wyjeździe wzięli także udział laureaci konkursów, nad którymi honorowy patronat sprawowała Europoseł Wiśniewska, a więc Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku, Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, Konkursu Literackiego im. Zofii Martusewicz, Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek, Konkursu o Patronie Szkoły Stanisławie Mastalerzu, Ogólnopolskiego Konkursu Angielskiej Ortografii „Speeling Quiz” oraz Konkursu Gwary Śląskiej „Pogodomy po naszymu”.
Wyjazd połączył pokolenia. Oprócz licznej grupy uczniów i młodych wolontariuszy, którzy na co dzień z zaangażowaniem pracują na rzecz swoich społeczności lokalnych, Brukselę odwiedziły także Panie Gospodarne i Wyjątkowe z województwa śląskiego, sołtysi, wolontariusze i przedstawiciele Klubów Europejskich– dodawała Wiśniewska.
Głównym punktem wyjazdu było spotkanie z Europoseł Jadwigą Wiśniewską w Parlamencie Europejskim oraz zwiedzanie Parlamentarium, które opowiada o historii unijnych instytucji. Była to więc okazja do tego, by zaobserwować jak „od środka” funkcjonuje PE. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć także najważniejsze zabytki Brukseli, Katedrę św. Michała i św. Guduli, Pałac Królewski, dawny dom towarowy Old England, Ogród Sztuk Pięknych, Grand Place z monumentalnym gotyckim ratuszem z XV w. i Domem Króla, a także wizytówkę Brukseli – figurkę chłopca Manneken Pis z 1619 r.