72 mieszkańców województwa śląskiego na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej odwiedziło Parlament Europejski w Brukseli. Kilkudniowa wizyta studyjna połączona była ze zwiedzaniem najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Wśród gości byli laureaci organizowanych przez Europoseł Wiśniewską wojewódzkich konkursów – od 15 lat Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz od 9 lat Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, samorządowcy, społecznicy, wolontariusze. Był to ostatni wyjazd studyjny w mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego. Dotychczas w wyjazdach wzięło udział 912 mieszkańców.
- To dla mnie zaszczyt, że kolejny raz mogę w Brukseli gościć wspaniałych mieszkańców województwa śląskiego. Szczególnie cieszę się z obecności młodych ludzi, którzy tak chętnie biorą udział w organizowanych przeze mnie Wojewódzkich Konkursach, w których na przestrzeni 15 lat wzięło udział 6 276 uczniów. Dla laureatów tegorocznych edycji Konkursów „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, ich nauczycieli i opiekunów, wyjazd był jedną z nagród w konkursach. Podobnie jak dla zwycięzców pozostałych konkursów, nad którymi sprawowałam honorowy patronat – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, dodając: Zależało mi na tym, żeby jeszcze w tej kadencji jak największa grupa mogła zwiedzić Brukselę, zobaczyć jak „od kuchni” funkcjonuje PE oraz jak wygląda codzienna praca europosła. Moje zaproszenie przyjęli mieszkańcy z całego województwa śląskiego, bo wśród gości są przedstawiciele Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego, Górnego Śląska, Zagłębia i Ziemi Częstochowskiej. To nie tylko laureaci konkursów i nauczyciele, ale także samorządowcy, wolontariusze i społecznicy. Jednym słowem Śląskie gościło w Brukseli – podkreślała Jadwiga Wiśniewska.
Centralnym punktem kilkudniowego wyjazdu studyjnego była wizyta w Parlamencie Europejskim i spotkanie z Europoseł Jadwigą Wiśniewską, która opowiedziała o tym, jak wygląda praca Europosła nie tylko podczas sesji plenarnych, ale także w ramach komisji parlamentarnych, których jest członkiem. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić Parlament Europejski, który zazwyczaj znają jedynie z przekazów medialnych. W programie wyjazdu był także czas na poznawanie historii, kultury i najważniejszych miejsc turystycznych Brukseli, takich jak Pałac Królewski oraz Pałac Narodów, okolice wzgórza Mont des Arts z przepięknym widokiem na centrum miasta, Grand Place, starówkę ze stylowymi kamieniczkami i XV-wiecznym ratuszem, a także słynną fontannę Maneken Pis.
Fot. Natanael Brewczyński
Relacje medialne
Portal Śląska Cieszyńskiego - OX.PL
Portal Śląska Cieszyńskiego - OX.PL
https://wiadomosci.ox.pl/slaskie-w-brukseli,87220
Radio Fiat
https://fiat.fm/info/stolica-europy-bez-tajemnic-drugi-dzien-wizyty-w-brukseli/
https://fiat.fm/info/szlakiem-europy-ojczyzn-i-wartosci-podsumowanie-wizyty-w-brukseli/
Tygodnik Katolicki "Niedziela"
https://www.niedziela.pl/artykul/100925/Slaskie-w-Brukseli-z-wizyta-u-eurioposel
Portal Częstochowskie24
https://czestochowskie24.pl/inf/stolica-europy-bez-tajemnic-drugi-dzien-wizyty-w-brukseli/
https://czestochowskie24.pl/inf/szlakiem-europy-ojczyzn-i-wartosci-podsumowanie-wizyty-w-brukseli/