W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się spotkanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz wiceministrów Andrzeja Piotrowskiego i Michała Kurtyki z polskimi posłami i pracownikami (tzw. klub polski). Spotkanie poprowadziła europoseł Jadwiga Wiśniewska, która podkreśliła, że w kontekście promowanych w Unii Europejskiej dekarbonizacji i niestabilnych odnawialnych źródeł energii, trzeba znaleźć rozwiązanie, które umożliwi produkcję stabilnej energii z paliw kopalnych zapewniających bezpieczeństwo energetyczne.
Michał Kurtyka przypomniał, że mija właśnie rok od publikacji przez Komisję Europejską pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. „Najbliższe pół roku będzie kluczowe. Wkrótce zostanie przyjętych na forum Rady UE jak również PE sześć aktów prawnych, które na długie lata będą kształtować europejskie otoczenie regulacyjne dla polskiego sektora energetycznego” - zaznaczył wiceminister energii.
„Prace nad pakietem zimowym są dla nas na obecnym etapie strategicznym wyzwaniem, jednak w Ministerstwie Energii intensywnie pracujemy także nad innymi istotnymi zagadnieniami będącymi przedmiotem aktywności Parlamentu Europejskiego w zakresie kształtowania polityki energetycznej. Wśród nich należy wymienić m.in. opublikowaną na początku listopada br. przez Komisję Europejską nowelizację dyrektywy gazowej oraz pakiet „Czysta mobilność”, szczególnie istotny w kontekście projektu Ministerstwa Energii jakim jest rozwój elektromobilności” - dodaje Kurtyka. Minister Tchórzewski dodał także, że nasz projekt rynku mocy tym różni się od podobnych projektów w innych państwach, że jest oparty o system aukcyjny, a więc bardziej przejrzysty. Negatywnie ocenił jednak propozycję Komisji, aby rynki mocy były ograniczane przez limity emisji.
Michał Kurtyka zaznaczył, że nowelizacja dyrektywy gazowej jest istotna przede wszystkim w kontekście gazociągu Nordstream. „Bardzo mocno działamy w tej sprawie. Jesteśmy za tym, by prace przebiegały sprawnie i by jak najszybciej trafiło to do trilogów” - podkreślił Kurtyka.
Minister Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę na postulowane przez Polskę innowacyjne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej. „Mówi się, że jesteśmy obrońcami energii węglowej. Nie jest tak - chcemy rozwijać także możliwości w zakresie energii odnawialnej” - zaznaczył Tchórzewski, wskazując m.in. na tzw. klastry energii.
Jak tłumaczył wiceminister Andrzej Piotrowski, jest to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do obszarów wiejskich i podmiejskich, gdzie istnieje wiele źródeł energii, np. biomasa, cieki wodne czy fotowoltaika. „To rozwiązanie pozwalające wykorzystać lokalne zasoby i zapobiegające wyludnianiu tych obszarów. Jako rząd ponosimy odpowiedzialność za wyrównywanie dysproporcji pomiędzy różnymi regionami” - powiedział wiceminister Piotrowski.