Czy zdarzyło Ci się marzyć, aby pracować w instytucjach unijnych, a zarazem mieć poczucie, że wspierasz w ten sposób Polskę? Nie musisz mieć dużego doświadczenia, by móc to robić już dziś! Wiele instytucji i gabinetów politycznych zaprasza młodzież na staże.
Staże można odbywać w biurach poselskich, w biurach grup politycznych lub w sekretariacie siedziby głównej Parlamentu Europejskiego, a także w innych instytucjach unijnych.
Najpopularniejszą formą są płatne staże im. Roberta Schumana w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu, a także w przedstawicielstwach krajowych Unii Europejskiej. W Polsce można realizować je we Wrocławiu oraz Warszawie. Trwają pięć miesięcy. Co szczególnie interesujące nie są one skierowane wyłącznie do osób zainteresowanych prawem i polityką, lecz można odbywać je także w dziale IT lub pracować jako tłumacz. Aby na nie aplikować należy posiadać dyplom uczelni wyższej przynajmniej z tytułem licencjata, płynnie posługiwać się co najmniej jednym z urzędowych języków UE i posiadają bardzo dobrą znajomość innego. Tak naprawdę wystarczy znać język polski i np. angielski. Przed podjęciem stażu nie można pracować w instytucjach, organach i agencjach UE przez więcej niż dwa kolejne miesiące. Nabory odbywają się w maju i październiku. PERS-Schuman-Trainees@europarl.europa.eu
Kolejną możliwością uzyskania międzynarodowego doświadczenia jest udział w stażu w biurze europosła. Takie staże można odbywać w biurze pani poseł Jadwigi Wiśniewskiej. Trwają one 6 tygodni. Są to staże płatne. Podczas nich studenci biorą udział w komisjach i spotkaniach grup politycznych. Mają również czas na poznanie historii i kultury Belgii. By wziąć udział w stażu konieczne jest przesłanie CV i listu motywacyjnego do biura pani poseł.
Europejskie grupy polityczne również zapraszają stażystów do pracy w swoich biurach. Aby odbyć staż w grupie Europejskich Konswerwatystów i Reformatorów(ECR), do której należy europoseł Jadwiga Wiśniewska należy posiadać przynajmniej tytuł licencjata. Do zadań stażystów w grupie politycznej należy prowadzenie badań w odpowiednich obszarach polityki, sporządzanie notatek i protokołów oraz przygotowywanie przemówień.
Ponadto wiele z instytucji unijnych przeprowadza nabory i poszukuje absolwentów konkretnych kierunków.
Staże w instytucjach unijnych lub gabinetach politycznych to wyjątkowa okazja do zobaczenia jak „od środka” funkcjonuje Unia Europejska. Dają możliwość uzyskania cennego doświadczenia zawodowego i nawiązanie międzynarodowych znajomości, a przede wszystkim zmieniają myślenie o sobie. Pobyt w Parlamencie Europejskim pomaga wyzbyć się kompleksów. Absolwenci programów zyskują poczucie, że mogą wiele osiągnąć, są samodzielni i profesjonalni. To właśnie największa wartość, jaka wypływa z odbycia stażu.