23 października 2023 r. w
Na spotkaniu Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się debata na temat sytuacji w Syrii, pt. „Sytuacja w Syrii 12 lat po rewolucji: zastój, dynamika, reakcja UE i perspektywy na przyszłość?”. Uczestniczyli w niej europosłowie oraz eksperci. Reżim syryjski jest osłabiony trwającą nieprzerwanie wojną domową od 2011, między siłami wiernymi prezydentowi Basharowi al-Assadowi a zbrojną opozycją. Konflikt w Syrii rozpoczął się 26 stycznia 2011, kiedy to Hasan Ali Akla w mieście Al-Hasaka oblewając się benzyną, dokonał samospalenia. Wzorował się on na Tunezyjczyku o nazwisku Mohamed Bouziziego, który 17 grudnia 2010 podpalił się w proteście przeciwko brakowi perspektyw na poprawę swojej sytuacji życiowej.
Syria uważana jest za głównego producenta i eksportera kaptagonu, syntetycznego narkotyku z grupy amfetamin, używanego przez bojowników Państwa Islamskiego. Produkcja tego środka prowadzi do destabilizacji Jordanii i Bliskiego Wschodu. W tym państwie produkcja kaptagonu, odpowiada za połowę budżetu Bashara al Assada, a obłożony sankcjami reżim syryjskiego prezydenta Assada wykorzystuje handel narkotykami jako alternatywne źródło dochodu. Podczas spotkania padły słowa, że trzeba walczyć z wyeliminowaniem kaptagonu i konieczne jest dzielenie się informacjami wywiadowczymi w tym temacie. Jednym ze sposób na radzenie sobie z tym problemem jest zorganizowanie ataków wojskowych na instalację, gdzie prowadzi się produkcję tego narkotyku.
Podczas spotkania został poruszony także temat największej bitwy wojny w Syrii nad Aleppo, między armią syryjską i jej sojusznikami a antyrządową opozycją jaka miała miejsce w latach 2012-2016. Wówczas prezydent Bashar al Assad zbombardował Aleppo, zrzucając helikopterem tysiące gwoździ, które miały zabijać setki ludzi. W tamtym czasie nawet 20 mln Syryjczyków było zmuszonych do emigracji.
Ekspertka Manon-Nour Tannous zarysowała również trudną sytuację chrześcijan w Syrii. Są oni prześladowani i mordowani. Obecnie stanowią oni 3 % społeczeństwa, gdyż wojna, która toczy się w tym kraju od 2011 roku, zmusiła 2/3 wyznawców chrześcijaństwa do opuszczenia Syrii. Od 1970 ojciec Bashara al Asada - Hafez przekonywał chrześcijan, że są oni gośćmi we własnym państwie, gdyż wiodącą religią jest islam, a wszyscy mieszkańcy powinni się do niej dostosować.
autor: Małogorzata Jaroszek (stażystka)