Dzisiaj w Strasburgu odbyło się uroczyste wręczenie nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli. Parlament Europejski przyznał tegoroczną nagrodę ginekologowi dr Denisowi Mukwege za walkę w obronie kobiet - ofiar przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga.
W wielu konfliktach zbrojnych, gwałt - forma tortur, która głęboko narusza godność i prywatność kobiet wykorzystywany jest jako broń. 59-letni ginekolog Denis Mukwege zdecydował się twardo sprzeciwić przemocy wobec kobiet i aby móc pomagać ofiarom, założył Szpital Panzi w Bukavu w 1998 r., gdy Demokratyczną Republikę Konga ogarnęła krwawa wojna, i gdzie do dziś leczy swoje pacjentki. Mimo, że konflikt w kraju został oficjalnie zażegnany, uzbrojone grupy wciąż prowadzą działania zbrojne we wschodniej części kraju, napadając ludność cywilną, dopuszczając się gwałtów i zmuszając w ten sposób ludność do opuszczania ziemi. Mimo częstych delegacji zagranicznych, podczas których Mukwege walczy o prawa kobiet na całym świecie, lekarz każdego tygodnia przyjmuje pacjentki, przeprowadzając przynajmniej dwie operacje w tygodniu. Dr. Mukwege od 14 lat pracuje niezłomnie pomagając ofiarom przemocy seksualnej. W ciągu swojej pracy przeprowadził tysiące operacji pomagając kobietom. W Demokratycznej Republice Konga mówi się o nim "ten, który naprawia kobiety"
Przewodniczący Martin Schulz w imieniu całego Parlamentu Europejskiego wyraził podziw i szacunek dla jego codziennej pracy. Zaznaczył, że Denis Mukwege to fascynująca, a jednoczesnie bardzo skromna osobowość. "W obliczu okrutnej przemocy zamiast odwracać wzrok, stał się Pan nieustraszonym mężczyzną, który pomógł najbardziej bezbronnym i poszkodowanym ofiarom wojny" - powiedział
W swoim przemówieniu Dr. Mukwege powiedział, że wyróżnienie przyjmuje z dużą pokorą i ogromną nadzieją na poprawę sytuacji w przyszłości. Nagrodę zadedykował tysiącom zgwałconych kobiet oraz dzieciom zrodzonym z gwałtu. Podczas przemówienia kongijski ginekolog nawoływał do wzmocnienia walki z największymi zbrodniami, włącznie z gwałtami seksualnymi gdyż ani pokój ani rozwój gospodarczy nie jest możliwy bez poszanowania praw człowieka.