- Francja, Hiszpania i Holandia otrzymają po dwa dodatkowe mandaty
- Po jednym mandacie otrzymają Austria, Dania, Belgia, Polska, Finlandia, Słowacja, Irlandia, Słowenia i Łotwa.
- Posłowie krytykują brak lojalnej współpracy ze strony Rady Europejskiej
Posłowie zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej, by w nowej kadencji podwyższyć liczbę mandatów w Parlamencie Europejskim z 705 do 720. Wniosek Rady Europejskiej opiera się na sprawozdaniu Parlamentu z czerwca 2023 roku. Sprawozdanie to zapoczątkowało proces, który wynika ze zmian demograficznych w Unii Europejskiej od czasu wyborów w 2019 roku. Dodatkowe mandaty rozdzielono następująco:
Belgia +1 [22]
Dania +1 [15]
Irlandia +1 [14]
Hiszpania +2 [61]
Francja +2 [81]
Łotwa +1 [9]
Holandia +2 [31]
Austria +1 [20]
Polska +1 [53]
Finlandia +1 [15]
Słowenia +1 [9]
Słowacja +1 [15]
Parlament przyjął decyzję stosunkiem głosów 515 do 74 przy 44 głosach wstrzymujących się. W nadchodzących wyborach europejskich (6–9 czerwca 2024 roku) uwzględniona zostanie nowa liczba mandatów poselskich.
Podczas debaty poprzedzającej głosowanie posłowie skrytykowali próbę wywierania przez Radę Europejską wpływu na Parlament w zakresie jego kompetencji budżetowych i przypomnieli o niezależności Parlamentu. Współsprawozdawcy wyrazili ubolewanie, że Rada Europejska nie poinformowała natychmiast Parlamentu o zamiarze odejścia od pierwotnego wniosku, zarówno pod względem ogólnej liczby miejsc, jak i przepisów dotyczących ogólnoeuropejskiego okręgu wyborczego. Nagranie debaty można obejrzeć tutaj.
Kontekst
Przed każdymi wyborami skład Parlamentu podlega ocenie zgodnie z zasadami określonymi w traktatach (tj. liczba posłów nie przekracza 750, nie licząc przewodniczącego, reprezentacja obywateli ma charakter degresywnie proporcjonalny i na każde państwo członkowskie przypada nie mniej niż sześć i nie więcej niż 96 mandatów) oraz w oparciu o najnowsze dane demograficzne.
Źródło: Parlament Europejski