Już po raz czwarty na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej do Brukseli zawitali goście z województwa śląskiego. Grupa ponad 50 osób miała okazję nie tylko na bezpośrednie poznanie zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego - wyjazd był także okazją do odkrycia kulturowego bogactwa Belgii.
Na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiej Jadwigi Wiśniewskiej w dniach 24-28 czerwca 55-osobowa grupa z województwa śląskiego odwiedziła stolicę Unii Europejskiej- Brukselę. Uczestnikami wycieczki byli m.in. laureaci: VII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, I Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, konkursu recytatorskiego o św. Janie Pawle II oraz XVI edycji Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Strumieniu. Ponadto, gośćmi Pani Europoseł byli: ksiądz Tomasz Kośny – Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ Solidarność Częstochowa, nauczyciele, twórcy filmu patriotycznego „Kapitan” poświęconego postaci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” oraz członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z województwa śląskiego.
Pierwszego dnia wyjazdu goście Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej mieli okazję zwiedzić stolicę Belgii oraz jej główne zabytki: katedrę św. Michała i Guduli, starówkę ze stylowymi kamieniczkami, XV-wiecznym ratuszem oraz rynkiem Grand Place, pałac królewski, a także słynną fontannę Maneken Pis. Nie obyło się także bez wspólnego oglądania historycznego zwycięstwa polskiej reprezentacji w sobotnim meczu ze Szwajcarią. Kolejnego dnia grupa udała się do Gandawy i Brugii, których średniowieczna zabudowa i niepowtarzalny klimat skradły serca uczestników wycieczki. Uczestniczyli także w polskiej Mszy Świętej, którą w gandawskim kościele Augustynów koncelebrował Ksiądz Tomasz Kośny – wikariusz z Przyrowa. Ponadto, Goście Europoseł Wiśniewskiej mieli okazję spróbować narodowych potraw, w tym słynnych belgijskich frytek i czekoladek.
Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili Parlament Europejski, gdzie mieli okazję spotkać się z Europoseł Wiśniewską w miejscu jej codziennej pracy oraz zobaczyć salę plenarną i Parlamentarium, - nowoczesne, multimedialne centrum przybliżające historię europejskiej integracji. Podczas specjalnej prelekcji Europoseł Wiśniewska opowiedziała o swojej pracy parlamentarnej oraz kryzysach, z jakimi mierzy się dziś Unia Europejska. Wspólne spotkanie zakończyła projekcja filmu „Kapitan” - zdobywcy Nagrody Specjalnej w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.
- Wyjazd do Belgii był nie tylko szansą na zwiedzenie tego pięknego kraju, ale także okazją do poznania wspaniałych ludzi. Bardzo się cieszę, że miałem szansę dzięki Pani Europoseł zobaczyć na żywo Parlament Europejski. Nie mogłem sobie wymarzyć lepszej lekcji wiedzy o Unii Europejskiej - powiedział Adam Chałuda, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, który wraz z laureatami konkursów historycznych wręczył na ręce Pani Europoseł specjalny grawer w podziękowaniu za wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu.
„Z serca dziękujemy Pani Europoseł za zaproszenie i życzliwość. Cieszymy się, że Pani Europoseł organizuje konkursy, dzięki którym młodzież może rozwinąć skrzydła i wygrywać tak wspaniałe nagrody” - mówili uczniowie.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska zapowiedziała, że już we wrześniu rusza druga edycja Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej
– Mając na uwadze, jak ważna jest edukacja młodzieży w zakresie szeroko rozumianej problematyki europejskiej, zapraszam uczniów do udziału w kolejnej edycji Konkursu dot. Unii Europejskiej. Laureaci z poszczególnych szkół zostaną nagrodzeni wyjazdem studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. A już na jesień premiera kolejnego tomiku „Prawda i kłamstwo Katyniu” z nagrodzonymi pracami laureatów VII edycji Konkursu. Zachęcam do śledzenia mojej strony internetowej.