25 października 2023 r.
Podczas spotkania Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) odbyła się wymiana poglądów na temat niedawnych zarzutów wskazujących na konflikt interesów w odniesieniu do wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych. Głos zabrali komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson oraz dziennikarz Apostolis Fotiadis.
Komisja LIBE debatowała z europejską komisarz ds. spraw wewnętrznych Ylvą Johansson na temat niedawnych zarzutów wskazujących na konflikt interesów w odniesieniu do proponowanego rozporządzenia. Przepisy dotyczące materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci (CSAM) zaprezentowano po raz pierwszy w maju 2022 r., ale dochodzenia mediów wykazały, że jest zauważalny lobbing ze złożonej sieci grup, w tym Thorn, które utrzymują bliskie stosunki robocze z komisarz Ylvą Johansson.
Amerykańska firma Thorn opracowuje narzędzia sztucznej inteligencji do wyszukiwania w Internecie materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci. Zgodnie z propozycją nowych przepisów do skanowania wiadomości na czacie potrzebne byłyby narzędzia sztucznej inteligencji, takie jak „Safer” firmy Thorn i „PhotoDNA” firmy Microsoft. Komisarz Johansson przypomniała, że od 10-20% dzieci pada nadużyciom seksualnym w internecie, a głównymi założeniami tych przepisów jest: ratowanie dzieci, które są ofiarami przemocy seksualnej, zachowanie prywatności najmłodszych oraz powstrzymanie rozpowszechniania treści o niedozwolonej tematyce w sieci. W 2021 roku w internecie krążyło aż 85 mln zdjęć i filmów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci.
Fotiadis wyraził swoje zdanie, że lista technologii skanowania na skalę masową w środowisku UE stanowi ryzyko, a w trakcie prowadzonych badań władze Wielkiej Brytanii przyznały rację, że nie ma możliwości skanowania informacji bez naruszania prywatności. Podczas wymiany poglądów komisarz Ylva Johansson zaprzeczyła wszelkim zarzutom, odnośnie jej rzekomo prywatnych kontaktów z firmami technologicznymi. Mówiła ona, że nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Warto zaznaczyć, że ponad 90 organizacji działających na rzecz praw dziecka podpisało list otwarty popierający zaproponowane przez UE przepisy chroniące dzieci przed niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych. Autorzy listu podkreślili, że te przepisy są kluczowe i zaproponowano je w momencie, kiedy jest ogromna potrzeba na tego typu zmiany zarówno w Europie i na świecie. Poparcie dla nowych przepisów wyraziły również największe europejskie i międzynarodowe organizacje walczące o bezpieczeństwo dzieci. Wśród nich znalazły się Missing Children Europe, Eurochild, Niemiecki Fundusz na rzecz Dzieci, ECPAT International, Thorn i wiele innych.
3 sierpnia 2024 r. utracą ważność przepisy UE, które umożliwiają dostawcom usług internetowych dalsze dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie oraz usuwanie tychże materiałów. Jeśli te przepisy utracą ważność, firmy technologiczne nie będą już w stanie wykrywać, zgłaszać ani usuwać nielegalnych treści w usługach komunikacyjnych. 80 proc. zgłoszeń w zeszłym roku pochodziło z usług łączności elektronicznej. Ułatwi to przestępcom wykorzystywanie seksualne dzieci i zapewni im bezkarność. Jeżeli wprowadzone zostaną nowe przepisy, przedsiębiorstwa technologiczne będą miały obowiązek chronić dzieci, co zapobiegnie niegodziwemu traktowaniu najmłodszych w celach seksualnych w sieci.
Autor: Małgorzata (stażystka)