30 stycznia w PE odbyło się wysłuchanie publiczne pt. "Cele redukcji emisji UE na rok 2030: rola użytkowania sektora gruntów i leśnictwa (sektor LULUCF)".
Wysłuchanie odbyło się w związku z wnioskiem legislacyjnym Komisji, który został przedstawiony 20 lipca 2016 roku, a którego celem jest włączenie emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych z użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF) w ramach celu klimatyczno-energetycznego na rok 2030. Wniosek jest zgodny z porozumieniem paryskim, a także z porozumieniem państw UE z października 2014 roku, w którym ustalono, że wszystkie sektory powinny przyczynić się do redukcji emisji UE do 2030 roku,.
Emisje i pochłanianie gazów cieplarnianych w LULUCF są obecnie objęte zobowiązaniami międzynarodowymi wynikającymi z Protokołu z Kioto (do roku 2020). Proponowane rozporządzenie ma na celu ustanowienie ram prawnych od 2021 roku i utrzymanie LULUCF jako oddzielnego filaru. Celem wysłuchania było umożliwienie pełnej wymiany poglądów na temat wniosku Komisji w sprawie LULUCF przed rozpatrzeniem projektu sprawozdania w Komisji, które planowane jest na marzec 2017 r.
Podczas wysłuchania podkreślano rolę powiązań gospodarki leśnej i innych polityk, np. rolnictwa. Apelowano o szerokie podejście do problemu lasów i wyznaczenie nowego poziomu referencyjnego opartego o wpływy różnych polityk. Przedstawiciele poszczególnych krajów przybliżali sytuacje leśnictwa i sposoby wykorzystywania potencjału tego sektora dla pochałaniania CO2. Poruszano kwestie konieczności ochrony torfowisk i terenów podmogłych. Uczestnicy podkreślali, że konieczne jest wyznaczanie bardziej ambitnych celów polityki klimatycznej UE, ponieważ zagrożenie efektem cieplarnianym wzrasta. Bardziej efektywne wykorzystanie sektora LULUCF pomoże ograniczayć emisje antropogeniczne, a tym samym zmniejszy ilość dwutlenku węgla w atmosferze.