4.12.2017 r. w Brukseli odbyło się wspólne wysłuchanie publiczne Komisji AGRI, ENVI i ITRE na temat strategii leśnej Unii Europejskiej. Spotkanie miało na celu zebranie opinii ekspertów i wniesienie wkładu do planowanego na 2018 r. przeglądu wdrażania tej unijnej inicjatywy. Swoje opinie i postulaty zaprezentowali przedstawiciele środowisk naukowych, administracji publicznej, członkowie organizacji pozarządowych, a także reprezentant stowarzyszenia europejskich właścicieli gruntów leśnych. Jednym z mówców był Konrad Tomaszewski dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Polski ekspert wskazał, że nowa strategia leśna UE to akt niewiążący prawnie, ale doskonale wpisujący się w istniejące w Polsce przepisy prawne. Konrad Tomaszewski zauważył też, że strategia będzie trudna do urzeczywistnienia m.in. ze względu na niekorzystne działania regulacyjne UE np. planowane wprowadzenie niekorzystnych dla Polski poziomów referencyjnych dla gruntów leśnych. Proponowane rozwiązania sprawią, że zgodnie z prawem polskie lasy będą uznawane za emitory dwutlenku węgla, pomimo że w rzeczywistości pochłaniają CO2. Dyrektor Lasów Państwowych zaznaczył też, że nie jest prawdą twierdzenie, że przyroda sama sobie da radę. Obecnie w Europie nie ma już lasów „naturalnych”, ponieważ nastąpiła fragmentaryzacja, która uniemożliwia naturalne procesy odbudowy. Dlatego też, aby zachować lasy w dobrej kondycji niezbędny jest stały nadzór i ingerencja człowieka.
Pozostali specjaliści wskazywali między innymi, że lasy łagodzą zmiany klimatyczne oraz odgrywają kluczową rolę w tworzeniu zrównoważonej gospodarki niewęglowej. Aby mogły spełniać swoją funkcję należy promować rozwiązania długoterminowe np. zapewniać bioróżnorodność kompleksów leśnych oraz zwiększać ich. Podniesiono również, że w strategii powinna być uwzględniona zasada pomocniczości. W celu realizacji tych postulatów niezbędne jest wspólne działanie na różnych poziomach: lokalnym, krajowym oraz unijnym.
Obowiązująca od 2013 r. strategia leśna UE, została opracowana przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami. Łączy ona różne aspekty powiązanych obszarów polityki, między innymi kwestie dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości, środowiska, bioenergii, zmiany klimatu, badań naukowych i rozwoju. KE aktualnie przeprowadza ocenę wdrożenia strategii leśnej. Wyniki przeglądu zostaną opublikowane w 2018 r.