W związku z wnioskiem KE dotyczącym nowelizacji dyrektywy w sprawie zachowania „Równowagi między życiem zawodowym i prywatnym przez rodziców i opiekunów” w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wysłuchanie publiczne, na które zaproszono ekspertów w celu wymiany opinii i informacji dotyczącej propozycji Komisji. Wśród zaproszonych ekspertów była Pani Dorota Szelewa, wykładowczyni na wydziale Polityki Społecznej, Pracy Socjalnej i Sprawiedliwości Społecznej w University College Dublin, Pan Tim Shand współprzewodniczący kampanii MenCare, Pani Linda Laura Sabbadini odpowiedzialna za statystkę społeczną oraz Pan Arnold de Boer, doradca ds. społecznych, w Europejskim Stowarzyszeniu Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Eksperci podkreślali, że celem dyrektywy jest zrównoważenie pracy i zobowiązań wynikających z posiadania rodziny. Najistotniejszymi kwestiami jest aktywizacja zawodowa kobiet oraz stworzenie warunków zachęcających mężczyzn do korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Urlop rodzicielski dla ojców nie jest kwestią powszechną. W krajach członkowskich UE zaledwie 10% mężczyzn decyduje się na to rozwiązanie. Taka możliwość do tej pory wiązała się przede wszystkim z niższym dochodem dla rodziny. W niektórych krajach, na przykład Szwecji, urlop rodzicielski dla ojców już jest obowiązkowy.
Według eksperta Tima Shanda, współprzewodniczącego kampanii MenCare: urlop rodzicielski dla ojców jest tak samo ważny jak ten dla matek, nie tylko pod względem zlikwidowania różnicy w wynagrodzeniu między kobietą i mężczyzną. Aktywna obecność ojca i jego opieka nad dzieckiem ma ogromnie pozytywny wpływ na rozwój potomstwa i wpływa korzystnie na relacje ojciec-dziecko.
Opieka nad dzieckiem wiąże się również z wykonywaniem obowiązków domowych przez mężczyznę, które często spoczywają głównie na barkach kobiet. Według badań, istnieje pozytywna relacja między zaangażowaniem mężczyzny w życie rodzinne i obowiązki domowe, a zatrudnieniem kobiety.
Dr Dorota Szelewa z Uniwersytetu w Dublinie twierdzi, że: Różnica we wskaźniku opieki nad dzieckiem między kobietą a mężczyzną, wpływa negatywnie na różnicę w zatrudnieniu (12-15%), różnicę w wynagrodzeniu (16%) oraz różnicę w pobieranej emeryturze (aż 40%).
Według Arnolda de Boer, doradcy ds. społecznych, w Europejskim Stowarzyszeniu Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME) elastyczność urlopu i czasu pracy może być problemem dla małych przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obowiązki opiekuńczo-wychowawcze należą do obojga rodziców lub opiekunów, nie tylko do kobiet.
Niemniej jednak, w zaproponowanej przez KE nowelizacji istnieją kwestie kontrowersyjne, które zostały podniesione przez obecnych na sali posłów grupy EKR.
Po pierwsze nowa prozycja przewiduje rozwiązanie, że wynagrodzenie za urlop rodzcielski powinno być na poziomie urlopu zdrowotnego. Niestety, o ile w jednym państwie wynosi on 80% podstawowego wynagrodzenia - BG, DK, LV, LT, PL, a nawet 100% - LU, RO, to inne państwa przewidują zaledwie 50% - FR lub tylko 20% - UK i MT. Kontrowersyjna jest także zasada nieprzekazywalności urlopu, gdzie przynajmniej 4 miesiaće urlopu rodzicielskiego moga być tylko i wyłączenie wykorzystane przez ojca. Dodatkowo, proponowana zmiana wprowadza dyskryminację rodzin jednorodzicielskich.