W dniach 13-15 maja 2019 r. w Katowicach odbył się XI Europejski Kongres Gospodarczy. Zakres tematyczny tegorocznej edycji obejmował m.in. wyzwania związane z pozyskiwaniem energii i ochroną klimatu, kwestie cyfryzacji i wykorzystania nowych technologii, rozwój miast, kondycję rynków finansowych. Łącznie w ciągu trzech dni odbyło się ponad sto debat. Wśród zaproszonych gości znaleźli się politycy europejscy, przedstawiciele polskiego rządu, samorządowcy, przedsiębiorcy reprezentujący różne sektory i branże gospodarki, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także szerokie grono specjalistów i ekspertów. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska uczestniczyła w sesji inauguracyjnej Kongresu, a także wzięła udział w dwóch debatach: „Polska w Europie” oraz „Europa i migracje”.
W trakcie pierwszej z sesji rozmawiano o aktualnej sytuacji oraz przyszłości Polski i Unii Europejskiej. Dyskutowano m.in. o zagrożeniach związanych z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, przyjęciu przez Polskę waluty euro oraz dekarbonizacji europejskiej i polskiej gospodarki. Poseł Wiśniewska podkreśliła, że forsowana aktualnie przez UE idea dekarbonizacji nie sprzyja krajom takim jak Polska, której miks energetyczny jest oparty w 80% na węglu - tymczasem we Francji jest to tylko 2%. Dlatego też, proces odchodzenia od paliw kopalnych powinien być rozłożony na dziesięciolecia oraz dostosowany do możliwości i uwarunkowań surowcowych Polski. Europosłanka wskazała, że oprócz zamiany paliw kopalnych na nowe źródła energii, konieczna jest także walka ze smogiem i ograniczenie niskiej emisji np. poprzez rozwój ciepłownictwa systemowego czy wymianę przestarzałych pieców i ocieplenie budynków, które jest aktualnie prowadzone w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.
Poseł Jadwiga Wiśniewska uczestniczyła także w debacie poświęconej migracjom w Europie. Prelegenci zastanawiali się m.in. nad możliwościami całościowego rozwiązania problemu nielegalnych migrantów, którzy nadal masowo przybywają do Europy. Dyskutowano o sposobach integracji, tworzeniu systemów edukacyjno-zawodowych, włączaniu migrantów na europejskie rynki pracy. Rozmawiano również o kwestiach związanych ze zjawiskiem tzw. „drenażu mózgów” czyli migracji wysoko wykfalifikowanych pracowników do regionów prężnych gospodarczo, gdzie tworzone są nowe miejsca pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego. Wewnątrz UE takie migracje najczęściej odbywają się z terenów mniej uprzemysłowionych - główniej państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej do bardziej rozwiniętych gospodarczo i przemysłowo regionów Europy Zachodniej.