Już po raz drugi w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Katyńskie Zaduszki”. W ramach spotkania miała miejsce promocja jubileuszowej publikacji, zawierającej zbiór wszystkich prac wyróżnionych w pięciu edycjach Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Patronat naukowy nad Konkursem od pięciu lat sprawuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Publikacja została sfinansowana przez Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie. Gospodarzami spotkania była Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Lidia Dudkiewicz Redaktor Naczelna „Niedzieli”.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. dr hab. inż. Zygmunt Bąk - Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Grażyna Rygał - Dziekan Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Tadeusz Żesławski - wicekurator oświaty w Katowicach, dr Andrzej Drogoń – historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś - Honorowy Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Zofia Jakubczyk - Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Anna Bielecka - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie. Ponadto, w spotkaniu udział wzięła młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci V edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich.
Podczas uroczystości Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska przypomniała słowa śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u.”
– Dlatego obowiązkiem każdego z nas jest kultywowanie pamięci o tych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie i przywracanie jej w świadomości narodowej – podkreśliła Europoseł Wiśniewska. Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” jest szansą na debiut literacki. W ciągu pięciu edycji do sekretariatu Konkursu wpłynęło blisko 1250 prac, najlepsze z nich zostały opublikowane w pokonkursowym tomiku. - Jestem dumna z tych młodych, wspaniałych ludzi, którzy swoją postawą złożyli wyjątkowy hołd zamordowanym Polakom i którzy dowiedli, że tylko prawda jest ciekawa i tylko ona nas wyzwoli – kontynuowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dr Andrzeja Drogonia, który podkreślił, że „po 75 latach zbrodni ciągle jeszcze pytamy o prawdę. Nie chodzi tylko o ujawnienie prawdy, ale o obnażenie kłamstwa, które staje się elementem polityki także w dzisiejszych czasach.”
O potrzebie prawdy o zbrodni katyńskiej mówił również ks. inf. Ireneusz Skubiś Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”, który przypomniał, że „Jan Paweł II pokazał nam polskie korzenie”
- Musimy być narodem solidarnym, ale bez zobaczenia polskich korzeni nie będzie solidarności. W dzisiejszych czasach tak bardzo ważna jest prawda i odrzucenie kłamstwa - podkreślił ks. inf. Skubiś.
Uroczystość uświetnił znakomity występ młodzieży z IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie, do którego scenariusz powstał w oparciu o fragmenty prac laureatów Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.
Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe publikacje pokonkursowe.