2 listopada w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Katyńskie Zaduszki” - spotkanie poświęcone pamięci polskich oficerów zamordowanych na Wschodzie.
W ramach uroczystości miała miejsce promocja publikacji, zawierającej prace laureatów i finalistów siódmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Patronat naukowy nad Konkursem sprawuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. W ciągu siedmiu edycji do sekretariatu konkursu zgłoszono 1802 prace z całego województwa śląskiego.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. Honorowy Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś, parlamentarzyści: Poseł Szymon Giżyński, Poseł Konrad Głębocki, Senator Artur Warzocha, Senator Ryszard Majer, Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Kurator Oświaty w Katowicach Urszula Bauer, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Krystyna Jasińska, Dyrektor IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ksiądz Grzegorz Szumera, Prorektorzy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. Grażyna Rygał oraz dr hab. inż. Zygmunt Bąk, Przewodniczący Częstochowskiego Zarządu NSZZ „Solidarność” Jacek Strączyński, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie Anna Bielecka, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia WIR Anna Rakocz, Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Częstochowie Jadwiga Zych. Ponadto, w spotkaniu udział wzięła młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci VII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich.
Gospodarzami Zaduszek Katyńskich była Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Lidia Dudkiewicz Redaktor Naczelna „Niedzieli”, która otwierając spotkanie podkreśliła:
„Mamy obowiązek strzeżenia prawdy dotyczącej ojczystych dziejów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji licznych zaniedbań w zakresie polityki historycznej. Spotkania, które wpisują się w wielką akcję odkrywania, odkłamywania i zapisywania historii nabierają szczególnej wagi w sytuacji, kiedy inni zaczynają pisać naszą historię.”
Podczas uroczystości Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska przybliżając ideę Konkursu podkreśliła
„Pamięć o tragicznych losach naszej Ojczyzny nie może zaginąć. Tylko ona gwarantuje, że młodzi ludzie będą budować Polskę wartą krwi, którą wcześniej przelano za Jej niepodległość. Książka, którą trzymam w dłoniach to dowód tego, że dla młodych ludzi Prawda jest wartością, z której nigdy nie wolno zrezygnować. Jestem z Was dumna, drodzy laureaci. Przygotowane przez Was prace poruszają swoją dojrzałością i przenikliwością” – powiedziała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
O potrzebie prawdy mówił również ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”
– „Przez długie lata słowo Katyń było zakazane. Ono idzie przez historię ludzkości. Dlatego trzeba o prawdę walczyć, a ta przepiękna młodzież, której refleksje zostały zawarte w książce, jest najlepszym świadkiem i obrońcom prawdy”- podkreślił ks. Skubiś.
Poseł Szymon Giżyński podczas swojego przemówienia zaznaczył „że największym wyzwaniem konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” jest zaproszenie młodzieży do budowania wspólnoty opartej na świadomym wyborze wolności, będącej świadectwem wierności prawdzie.”
Podkreślając znaczenie udziału młodych ludzi w konkursie Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder zaznaczył, że „ci młodzi ludzie są emisariuszami prawdy o zbrodni katyńskiej”
– „Prawdy nie można tylko posiadać, ale trzeba się o nią troszczyć, pielęgnować, a nawet walczyć” - mówił Sznajder.
Podczas spotkania Europoseł Jadwiga Wiśniewska wręczyła pamiątkowe pióra Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, ks. inf. dr Ireneuszowi Skubisiowi i red. Naczelnej Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Lidii Dudkiewicz w podziękowaniu za promocję prawdy o Katyniu, szczególnie wobec młodego pokolenia.
„Z serca dziękuję Redaktor Naczelnej Pani Lidii Dudkiewicz i Księdzu Infułatowi – wyjątkowym Strażnikom Pamięci – za troskę o budowanie tożsamości historycznej w sercach młodych Polaków.” – podkreśliła Europoseł Wiśniewska.
Uroczystość „Zaduszek Katyńskich” uświetnił spektakl pt. „Nekrolog”, który pod opieką Pani Beaty Gendek-Barhoumi wykonała młodzieży z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie.
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą, którą w intencji zamordowanych na nieludzkiej ziemi, poprowadził ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś.