Na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej w Parlamencie Europejskim w Brukseli gościła 48-osobowa grupa mieszkańców województwa śląskiego. To już drugi w tym roku wyjazd studyjny. Dotychczas zaproszenie Europoseł Wiśniewskiej przyjęło blisko 850 mieszkańców – laureatów konkursów, wolontariuszy, przedstawicieli organizacji pozarządowych, KGW, OSP, sołtysów, samorządowców i związkowców.
Cieszę się, że po raz kolejny mogłam gościć w Parlamencie Europejskim wyjątkowe osoby - uzdolnioną młodzież, laureatów organizowanych przeze mnie konkursów wraz z nauczycielami i opiekunami, wolontariuszy, społeczników, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz społeczności lokalnych, członków Klubów Gazety Polskiej, przedstawicieli KGW i zespołów folklorystycznych, sołtysów, związkowców i samorządowców. Mam nadzieję, że możliwość zwiedzenia najważniejszych zabytków Brukseli, a także wizyta w PE, były symboliczną formą podziękowania za codzienne zaangażowanie – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
W wyjeździe studyjnym wzięli udział laureaci Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, który od 14 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z nauczycielami i opiekunami, a także Wojewódzkiego Konkursu Poezji Św. Jana Pawła II, nad którym Pani Europoseł sprawuje honorowy patronat.
Silną grupę stanowili przedstawiciele KGW oraz kapeli, zespołów ludowych i folklorystycznych, zwycięzców i organizatorów tegorocznego II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Gościniec Jurajski w Koziegłowach. Gościem Pani Europoseł była również Pani Grażyna Nowak, Sołtys wsi Bargły w gminie Poczesna, laureatka I miejsca w Konkursie „Najlepszy Sołtys Województwa Śląskiego w 2022 r.”. Zaproszenie przyjęli także przedstawiciele organizacji pozarządowych z Górnego Śląska, Podbeskidzia i północnej części Jury.
Głównym punktem wyjazdu było spotkanie z Europoseł Jadwigą Wiśniewską w Parlamencie Europejskim oraz zwiedzanie Parlamentarium, które opowiada o historii unijnych instytucji. Była to więc okazja do tego, by zaobserwować jak „od środka” funkcjonuje PE. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć także najważniejsze zabytki Brukseli, Katedrę św. Michała i św. Guduli, Pałac Królewski, dawny dom towarowy Old England, Ogród Sztuk Pięknych, Grand Place z monumentalnym gotyckim ratuszem z XV w. i Domem Króla, a także wizytówkę Brukseli – figurkę chłopca Manneken Pis z 1619 r.