Strasburg, 7 marca 2022
Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata dotycząca przyznawania obywatelstwa i prawa pobytu w zamian za inwestycje. W dyskusji udział wzięła udział Jadwiga Wiśniewska.
Jadwiga Wiśniewska zaznaczyła, że omawiana inicjatywa jest szczególnie ważna w kontekście sytuacji za wschodnią granicą Polski, czyli agresji rosyjskiej na Ukrainę.
Eurodeputowana mówiła, że każdego dnia do Polski wchodzi sto tysięcy uchodźców wojennych. "To są najczęściej kobiety z dziećmi, które w pośpiechu opuściły swoje domy zabierając tylko niezbędne rzeczy do podręcznej walizki. W Polsce przyjmowane są gościnnie i serdecznie. Nie są przetrzymywane w obozach dla uchodźców. Korzystają z naszej polskiej gościnności" – podkreśliła eurodeputowana.
Jak stwierdziła, gdyby tym kobietom, które ze swoimi dziećmi musiały uciekać ze swoich domów przez wojną, powiedziano, że w Unii Europejskiej są złote paszporty, z których korzystają oligarchowie Putina, żeby zapewnić sobie dostatnie, wygodne życie, z całą pewnością na ich twarzach malowałoby się zdziwienie i pewnie nie uwierzyłyby, że w wolnej UE wartości unijne są na sprzedaż. "Otóż są na sprzedaż i mają wymierną cenę. Czas zakończyć ten brudny proceder. Czas przejrzeć, którzy oligarchowie Putina dostali złote paszporty, złote wizy i najwyższy czas zrobić z tym porządek!" - apelowała.
W projekcie inicjatywy ustawodawczej, nad którym posłowie będą głosować we wtorek (rezultaty w środę rano), stwierdza się, że mechanizm "obywatelstwa za inwestycje", w ramach którego obywatele państw trzecich mogą otrzymać tzw. złote paszporty, jest nie do przyjęcia z etycznego, prawnego i ekonomicznego punktu widzenia. Stanowi on również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, podważając istotę obywatelstwa UE i powinien zostać zakazany. Zgodnie z projektem tekstu państwa trzecie korzystające z ruchu bezwizowego do UE powinny również zakończyć stosowanie "złotych paszportów".
W tekście podkreślono zagrożenia, jakie niosą ze sobą programy typu "prawo pobytu za inwestycje", znane również jako "złote wizy" dla obywateli krajów spoza UE. Posłowie mają zwrócić się do Komisji o przygotowanie propozycji surowych przepisów unijnych, w tym podatku od inwestycji (ze składkami do budżetu UE), rygorystycznych kontroli przeszłości i wymogów dotyczących fizycznej obecności, a także kompleksowego zestawu zasad dotyczących działalności pośredników. (źródło: europarl.europa.eu)