Strasburg, 03.05.2022 r.
We wtorek odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej EKR ds. Rodziny i Życia poruszające niezwykle istotną kwestię, a mianowicie socjalny, prawny i antropologiczny wymiar istnienia osoby ludzkiej. Celem spotkania było zdefiniowanie złożoności osoby ludzkiej, aby nie tylko lepiej zrozumieć człowieka jako istotę żywą, ale przede wszystkim móc bronić jego prawa do życia oraz godności istnienia.
Zdaniem ekspertów, którzy zabrali głos podczas spotkania, na skutek aktualnie trwającej rewolucji antropologicznej i seksualnej zatraca się sposób postrzegania człowieka jako pełnowartościowej jednostki - składającej się z ciała i duszy, która ma prawo żyć, kochać i decydować o sobie.
Coraz częściej człowiek postrzegany jest ze względu na swoją przydatność społeczną i ekonomiczną, niekiedy traktowany także w sposób przedmiotowy. Ignorujemy emocje i potrzeby drugiego człowieka, przez co nie tylko pojawiają się trudności z utrzymywaniem kontaktów międzyludzkich, budowaniu więzi rodzinnych czy funkcjonowaniu w społeczeństwie, ale także z wielkim niepokojem obserwujemy, jak potrzeba akceptacji, która aktualnie jest dominującą potrzebą szczególnie wśród wielu młodych ludzi, wpływa destrukcyjnie na zdrowie fizyczne oraz psychiczne człowieka.
Bazując na doświadczeniach z przeszłości nie możemy dopuścić do tego, aby jakakolwiek grupa polityczna, społeczna, bądź ideologiczna decydowała o tym, kto ma prawo do żyć a kto nie jest godny, aby być uznawany za istotę ludzką. Jednak w ostatnim czasie wszystkie ruchy na rzecz eutanazji i aborcji są jedynie dowodem na to, że przeżywamy kryzys społeczno-ideologiczny spowodowany odrzuceniem zasad prawa naturalnego i podstawowych wartości chrześcijańskich.
Podstawową wartością zarówno prawa naturalnego, jak i dorobku chrześcijańskiego, jest godność człowieka, która jest niezbywalna i nie może być pogwałcona ani przez prawo ani ideologię. Świat potrzebuje rewolucji, której głównym hasłem będzie ekologia człowieka[1]. Musimy przypomnieć sobie, czym jest człowieczeństwo, aby wspólnie wypracować rozwiązania mające na celu ochronę prawa do życia i godności ludzkiej. Każdy człowiek na każdym etapie życia jest istotą ludzką, która ma prawo godnie żyć.
[1] (ang. human ecology) - dziedzina nauki, zajmująca się człowiekiem i jego otoczeniem