7 lipca (czwartek) w Strasburgu Intergrupa ds. Dobrostanu Zwierząt omówiła priorytety UE na 19. posiedzenie Konferencji Stron CITES (CITES COP19).
CITES (konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem) jest umową międzynarodową regulującą handel dzikimi zwierzętami i roślinami.
Daniela Freyer, koordynatorka Species Survival Network, rozpoczęła spotkanie prezentacją. Skoncentrowała się na kwestiach takich jak konieczność zaprzestania chwytania dzikich słoni do ogrodów zoologicznych, a także konieczności poparcia przez UE dokumentu roboczego, który łączy CITES z chorobami odzwierzęcymi związanymi z handlem dziką fauną i florą.
Jorge Rodríguez Romero, zastępca kierownika działu ds. wielostronnej współpracy w zakresie środowiska, DG ds. Środowiska, podzielił priorytety Komisji na COP19. Odniósł się do kwestii handlu słoniami, zauważając, że UE chce bardziej solidnych, przejrzystych i opartych na podstawach naukowych przepisów. Ma nadzieję, że na konferencji COP19 uda się osiągnąć porozumienie, jednak jest to dość kontrowersyjna kwestia między krajami afrykańskimi i potrzebna będzie dyskusja ciesząca się szerokim poparciem.
Podczas spotkania dyskusja przesunęła się z CITES do innej istotnej, lecz kontrowersyjnej kwestii: polowania na trofea. 80 % obywateli UE sprzeciwia się polowaniu na trofea. Przy wydawaniu zezwolenia na przywóz trofeów do UE należy sprawdzić, czy trofea myśliwskie nie są szkodliwe dla danego gatunku. Niestety proces ten jest nieprzejrzysty, w związku z czym nie jesteśmy w stanie upewnić się czy większość przywożonych z polowań nie jest szkodliwa dla ochrony tego gatunku.
Plan działania UE przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą jest miejscem, w którym można to zmienić, w szczególności biorąc pod uwagę wyraźny związek między nielegalnym handlem dziką fauną i florą a polowaniami na trofea.