25 kwietnia 2023 r.,
w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), podczas którego Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) przedstawiło „Globalny raport na temat handlu ludźmi z 2022 r." wzorce handlu ludźmi w sytuacjach kryzysowych”. Prelegentami byli Ilias Chatzis, Kierownik Sekcji ds. Handlu Ludźmi i Przemytu Migrantów oraz Fabrizio Sarrica, Lider Zespołu Oddziału Badań i Analiz Trendów. Spotkanie odbyło się w ramach przygotowań wymiana parlamentarnych do proponoanej przez Komisję dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2011/36/UE w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar.
"Najnowszy raport pokazuje, w jaki sposób pandemia zwiększyła podatność na handel ludźmi, osłabiając zdolność do ratowania ofiar i karania przestępców. Nie możemy pozwolić, aby kryzysy pogłębiały wykorzystywanie. ONZ musi wspierać władze krajowe, zwłaszcza w krajach rozwijających się, w reagowaniu na zagrożenia związane z handlem ludźmi, a także w identyfikacji i ochronie ofiar, zwłaszcza w stanach wyjątkowych".
Wojna i konflikty oferują możliwości dla handlarzy do wykorzystywania ludzi. Sytuacja na Ukrainie zwiększa ryzyko handlu ludźmi dla uchodzców i migrantów. Większość ofiar pochodzi ze stref konfliktów- krajów afrykańskich i Bliskiego Wschodu.
Według raportu kobiety są poddawane przemocy fizycznej przez handlarzy trzy razy częściej niż mężczyźni, a dzieci są poddawane niemal dwa razy częściej niż dorośli.
Jednocześnie kobiety badane w związku z handlem ludźmi są znacznie skazywane niż mężczyźni. Sugeruje to, że system sprawiedliwości może dyskryminować kobiety i/lub że rola kobiet w sieciach handlu ludźmi może zwiększać prawdopodobieństwo skazania ich za to przestępstwo.