22.01.2015 Europoseł Jadwiga Wiśniewska wzięła udział w panelu dyskusyjnym "Ile będzie kosztował pakiet klimatyczny?" w trakcie IX Forum Energetycznego w Karpaczu. Jadwiga Wiśniewska akcentowała zgubne skutki przyjętych w pakiecie rozwiązań dla polskiej gospodarki – Wyniki uzgodnień klimatycznych z październikowego szczytu unijnego stanowią zagrożenie dla Polski, bowiem oznaczają wejście UE na ścieżkę dekarbonizacji, co poważnie ograniczy możliwości rozwojowe naszego kraju, którego gospodarka oparta jest na węglu.
Europoseł Wiśniewska dodała, że skutki tej polityki wpływają negatywnie na sytuację energetyki, przemysłu i gospodarstw domowych. W efekcie polityka ta spowolni wzrost gospodarczy i będzie źródłem nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa.
Odnosząc się do sytuacji w Polsce, europosłanka podkreśliła, że negatywne skutki polityki dekarbonizacji dla Polski będą znacznie większe niż dla większości krajów unijnych. Potwierdzają to analizy KE, w których wskazuje się, że spadek PKB w Polsce może być 3-4 krotnie większy niż średnia UE. Dodała również, że od Polski wymaga się obecnie działań, które bogatsze kraje unijne podejmowały na znacznie wyższym poziomie rozwoju gospodarczego. Jak przekonywała przy rewizji polityki klimatycznej, powinniśmy brać pod uwagę to, że Polska jest na zdecydowanie niższym poziomie gospodarczym niż największe kraje unijne – Powinniśmy ustalić dla Polski takie ramy polityki klimatycznej, które nie uderzałaby w polską gospodarkę – argumentowała.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwróciła również uwagę na skutki społeczne wprowadzenia pakietu: Efektem polityki klimatycznej będzie drastyczne obniżenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a w konsekwencji utrata rentowności wielu działów przemysłu. Szacuje się, że w roku 2030 – zagrożenie dotyczyć będzie działów odpowiedzialnych za 24% zatrudnienia i 38% produkcji całego przemysłu, co oznacza zagrożenie dla blisko 600 000 miejsc pracy.
Europosłanka Jadwiga Wiśniewska przekonywała, że problem ochrony klimatu jest problemem globalnym i powinien być rozwiązywany poprzez działania globalne. Polska powinna zabiegać o to, by mogła sama zadecydować o poziomie celu redukcyjnego oraz sposobie, w jaki ten cel zamierza osiągnąć, podobnie jak to czynią inne, także znacznie bogatsze od Polski kraje.