Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Środowiska, Przemysłu, Badań i Energii PE odbyła się debata z udziałem komisarza Maroša Šefčovicia na temat ram przyszłej unii energetycznej.
W czasie posiedzenia Jadwiga Wiśniewska ponownie pytała komisarza Šefčovicia o rolę węgla w przyszłej unii energetycznej, zarówno w perspektywie średnioterminowej (do 2030 r.), ale przede wszystkim długoterminowej (do 2050 r.). Europosłanka PiS podnosiła tę kwestię także podczas wysłuchania Maroša Šefčovicia w ubiegłym roku, jednak wówczas komisarz uchylił się od odpowiedzi.
"Czy Pana zdaniem państwa do dziś szeroko wykorzystujące ten surowiec, takie jak Polska, będą miały niezbędną elastyczność w kształtowaniu swojego koszyka energetycznego, tak aby dywersyfikacja przebiegała bez gigantycznych kosztów ekonomicznych i społecznych? Czy też raczej będą przez polityki UE pchane do radykalnych zmian, niezależnie od kosztów, które na Śląsku są już bardzo widoczne?" - pytała Jadwiga Wiśniewska.
Europosłanka PiS przypomniała, że Śląsk należy obecnie do najszybciej wyludniających się regionów w Europie. "Wejście Unii na ścieżkę dekarbonizacji jest uderzeniem w polską gospodarkę, w bezpieczeństwo energetyczne Polski" - mówiła europosłanka PiS.
Niestety, także dziś komisarz nie udzielił odpowiedzi na wskazany przez Jadwigę Wiśniewską problem. Europosłanka PiS zapowiedziała, że w związku z tym skieruje do komisarza Šefčovicia pytanie pisemne w tej sprawie.
Jadwiga Wiśniewska pytała także o plany KE dotyczące badań w zakresie innowacyjności w sektorze energii. "Czy tzw. czyste technologie węglowe mogą liczyć na wsparcie na niedyskryminujących warunkach, co pozwoliłoby zachować liczne miejsca pracy w sektorze górnictwa? Czy też plan uczynienia z Unii Europejskiej globalnego lidera w rozwoju odnawialnych źródeł energii zniechęci Komisję do interesowania się alternatywami?" - pytała europosłanka.