Strasburg, 15 grudnia 2022r.
Intergrupa ds. dobrostanu i ochrony zwierząt przedstawiła trudne warunki, z jakimi borykają się konie- luki w obecnych ramach prawnych gwarantujących ich dobrostan oraz zwróciła uwagę na rozwiązania i nadchodzące możliwości.
Sabrina Gurtner, z Animal Welfare Foundation, przedstawiła badania i ustalenia dotyczące problemów związanych z dobrostanem zwierząt wynikających z produkcji hormonu PMSG, zwanego także eCG. PMSG/eCG jest pozyskiwany z krwi klaczy na wczesnym etapie ciąży i wykorzystywanym w przemysłowej hodowli świń.
Badania wskazują, że ilość pobieranej krwi znacznie przekraczają międzynarodowe zalecenia. Zaprezentowano nagrania z hodowli krwi, ukazujące złe traktowanie klaczy w Argentynie, Urugwaju i Islandii. Źrebięta są abortowane, a klacze często nie przeżywają po dokonanej aborcji.
Hormon PMSG/eCG służy do zwiększania płodności i produktywności w rolnictwie przemysłowym. Dobrostan zwierząt hodowlanych jest również zagrożony, ponieważ nie mają one czasu na regenerację między ciążami, a indukowana nadmierna owulacja prowadzi do zwiększonej śmiertelności prosiąt.
Podczas spotkania zaznaczono, że zakazanie stosowania PMSG jest niewystarczające, ponieważ nie jest wykluczona produkcja tego hormonu w UE na eksport do krajów trzecich.
Dostępnych jest wiele niehormonalnych i syntetycznych alternatyw, co sprawia, że produkcja PMSG/eCG jest sprzeczna z prawodawstwem UE i zasadą 3R. Ponadto produkcja i stosowanie PMSG/eCG jest sprzeczne z ambicjami UE dotyczącymi zrównoważonych systemów żywnościowych.