Bruksela, 27 listopada 2023r.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska złożyła pytanie ustne do Komisji Europejskiej, zwracając uwagę na sprawę bezpieczeństwa koniny importowanej z Urugwaju i Argentyny do Unii Europejskiej.
W dniach 20 i 23 października 2023 r. Komisja opublikowała audyty dotyczące koniny pochodzącej z Urugwaju i Argentyny, importowanej do UE. Audytorzy z DG-Sante stwierdzili znaczne nieprawidłowości w zakresie przestrzegania unijnych norm dotyczących leczenia weterynaryjnego i wymagań dotyczących rezydencji. Wyrażali oni obawy m.in. co do przemytu koni z Brazylii oraz obecności na rynku urugwajskim preparatów testosteronu do wstrzykiwań dla koni, których mięso może być przeznaczone do spożycia w UE.
W Argentynie i Urugwaju powszechne jest podawanie koniom leków, takich jak fenylbutazon. Dodatkowo, w Urugwaju stosowanie testosteronu u koni jest dozwolone. W UE podanie takich leków skutkuje definitywnym wykluczeniem zwierząt z uboju na konsumpcję ludzką, ponieważ te leki nie są uważane za bezpieczne w żywności pochodzenia zwierzęcego. Biorąc pod uwagę trwające problemy z identyfikowalnością, czy Komisja może zagwarantować, że konina importowana z Urugwaju i Argentyny nie zawiera żadnych śladów zabronionych leków?
Import mięsa koni z Brazylii do UE jest zawieszony od 2017 roku. Czy Komisja zgadza się, że gdy brazylijskie konie są przemycane do Urugwaju - zgodnie z relacjami policji urugwajskiej i mediów - istnieje ryzyko, że brazylijska konina trafia do UE, biorąc pod uwagę problemy z identyfikowalnością? Dlaczego Komisja nie zawiesza importu mięsa koni z Urugwaju i Argentyny, skoro nie można zagwarantować bezpieczeństwa żywności?