Bruksela, 10 września 2021
W najbliższy poniedziałek, 13 września, rozpocznie się pierwsza po letniej przerwie sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i potrwa do 16 września.
Do najważniejszych tematów sesji plenarnej należą:
- Orędzie o stanie UE. W środę, 15 września o 9:00, przewodniczą KE Ursula von der Leyen przedstawi efekty pracy Komisji Europejskiej w minionym roku ( krzys zdrowotny i gospodarczym w następstwie COVID-19).Przedstawi również wyzwania stojące przed UE, takie jak ożywienie gospodarcze, zmiany klimatu, agenda cyfryzacji oraz konferencja w sprawie przyszłości Europy.
- Prezentacja pakietu Fit for 55 po publikacji raportu IPCC odbędzie się we wtorek, 14 września, o 9:00.
- Wykorzystywanie zwierząt do badań i testów. Debata w tym temacie odbyła się na poprzedniej, lipcowej sesji plenarnej. Europoseł Jadwiga Wiśniewska zabrała w niej głos, a wystąpienie można zobaczyć tutaj. Teraz PE przyjmie rezolucję w tej sprawie. Grupa EKR bierze aktywy udział w negocjacjach, starając się o umieszczenie w rezolucji zapisów z jednej strony lepiej chroniących prawa zwierząt wykorzystywanych do celów badań naukowych w oparciu o istniejące przepisy UE, a z drugiej o zapewnienie, by proponowane zmiany nie skutkowały zwiększeniem ryzyka dla zdrowia i życia ludzkiego.
- Relacje UE- Rosja. Parlament ma zachęcić UE do przeciwstawienia się agresywnej polityce Rosji, tworząc jednocześnie podstawy do współpracy z demokratycznym krajem w przyszłości.
- Wolność mediów i praworządność. W środę po południu odbędzie się debata, a następnie głosowanie rezolucji dot. wolności mediów w kontkeście uchwalnowego niedawno w Polsce prawa.
- Zdrowie. Posłowie rozpatrzą dwa sprawozdania: wzmacniające Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz usprawniającą reakcje na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia- debata odbędzie się w poniedziałek, tuż po rozpoczęciu sesji penarnej.
- Sytuacja humanitarna i bezpieczeństwa w Afganistanie. Posłowie będą debatować jak zaregować na kryzys humanitarny i migracyjny w Afganistanie oraz jak chronić tych, którzy są w niebezpiczeńśtwie zwłaszcza kobiety i dzieci.