MŁODZIEŻ WOJ. ŚLĄSKIEGO ROZPRAWIA SIĘ KATYŃSKIM KŁAMSTWEM
Gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, który od 14 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska odbyła się w sali koncertowej radia Katowice. W ciągu 14 edycji w Konkursie wzięło udział 3084 uczniów. W tym roku do tej swoistej sztafety pokoleń zameldowało się 169 uczniów z 59 szkół województwa śląskiego.
Już od 14 lat Europoseł Jadwiga Wiśniewska zaprasza młodzież województwa śląskiego do ważnego zadania przywracania pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, do którego zameldowało się dotychczas 3084 uczniów z całego województwa śląskiego. To konkretne świadectwa pamięci o pomordowanych w Katyńskim Lesie i innych miejscach Golgoty Wschodu, dla których miejscem spoczynku stały się bezimienne doły, jak podkreślała organizatorka Konkursu, Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
- W esejach uczniowie rozprawiają się z kłamstwem, demaskują manipulacje, dziś powiedzielibyśmy, że obalają fake newsy, które narosły wokół Zbrodni Katyńskiej przez lata komunistycznego zniewolenia. Kruszą mur Katyńskiego Kłamstwa – mówiła Jadwiga Wiśniewska.
Konkurs ma otwartą formułę. Młodzież sięga do różnych form ekspresji.
W tegorocznej edycji powstały listy, pamiętniki, dzienniki, wiersze, reportaże , a także profesjonalne analizy historyczne. Uczniowie nawiązują również do wojny na Ukrainie i zbrodni popełnianych przez reżim Putina, wskazując że choć czasy zmieniły się, nie zmieniła się niestety istota zbrodniczego rosyjskiego imperializmu. Konkurs jest także szansą na debiut literacki, bowiem prace laureatów i finalistów zostaną wydane w pamiątkowej publikacji, której promocja połączona będzie z Zaduszkami Katyńskimi, które corocznie organizuje Jadwiga Wiśniewska.
- Uczniowie nie wybierają drogi na skróty, przybliżają sylwetki zamordowanych mieszkańców swoich miast i miasteczek. Tak uczynił Krzysztof Lejawka z Żywca pisząc o kpt. Stanisławie Marszałku, czy Mateusz Gryska z Tarnowskich Gór, który opisał losy posterunkowych Policji Państwowej z Rept Śląskich, pomordowanych w Twerze– mówiła Europoseł Wiśniewska dodając, że każdy z uczestników Konkursu jest zwycięzcą. - To Wy jesteście przyszłością Polski, Europy i świata. Pamiętajcie, że tylko ten może rozwinąć skrzydła, kto ma świadomość własnych korzeni. I za to świadectwo pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej z całego serca dziękuję. Każdy z uczestników konkursu jest zwycięzcą, bo zwyciężają ci, którzy walczą o prawdę – dodawała Wiśniewska.
Laureatami tegorocznej edycji w kategorii szkół podstawowych zostali:
I miejsce - Paulina Grzymek, Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie - praca konkursowa
II miejsce - Miłosz Wróbel, Szkoła Podstawowa im. Ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi - praca konkursowa
III miejsce - Kinga Dąbrowska, Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach - praca konkursowa
III miejsce - Mateusz Gryska, Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach - praca konkursowa
Finalistami w tej kategorii zostali:
Bjorn Szmerdt - Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie - praca konkursowa
Jakub Wicher - Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach - praca konkursowa
Ksawery Oleksiak - Szkoła Podstawowa im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Lgocie Górnej - praca konkursowa
Barbara Kot - Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie - praca konkursowa
Kacper Musiał - Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej - praca konkursowa
Julia Badora - Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK w Częstochowie - praca konkursowa
Zaś laureatami tegorocznej edycji w kategorii szkół ponadpodstawowych zostali:
I miejsce - Krzysztof Lejawka - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu - praca konkursowa
II miejsce - Oliwia Czauderna - VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej - praca konkursowa
III miejsce - Piotr Rakoczy - Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie - praca konkursowa
Finalistami zostali:
Helena Kacperczyk - II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu - praca konkursowa
Igor Równiak - Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie - praca konkursowa
Justyna Łuczyk - Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach - praca konkursowa
Kinga Jezierczak - II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach - praca konkursowa
Karol Ostrowski - Zespół Szkół im. Generała Józefa Bema w Zawierciu - praca konkursowa
Patryk Sołtysek - Zespół Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce - praca konkursowa
Roksana Piotrowska - Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie - praca konkursowa
Laureaci wraz opiekunami na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej odwiedzą Parlament Europejski. Wszyscy finaliści otrzymali także nagrody multimedialne przekazane przez Polską Fundację Narodową, książki i gry historyczne, a opiekunowie teki edukacyjne oraz pamiątkowe pióra. Nagrody w Konkursie przekazali także m.in.Kancelaria Prezydenta RP, MON, MEiN, Muzeum Katyńskie, IPN, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Pocztę Polską.
Galę uświetnił recital Mateusz Nagórskiego „Jacek Kaczmarski o Wolności”.
Relacja z Gali - TVP Info
Wręcz Przeciwnie - TVP3 Katowice
Relacja z gali - TVP3 Katowice
Relacja z gali - Dziennik Zachodni/Nasze Miasto